Nepříjemné fleky od vyplavení sousedy, poškozených izolací na střeše, zadehtovaných komínů nebo nikotinem "nasáklých" stěn nestačí jen běžně přemalovat. Po čase totiž začnou opět vystupovat. Místa je třeba napřed přetřít speciální barvou.
Skvrny mají tu nepříjemnou vlastnost, že se dokáží "prodrat" na povrch čerstvé malby. U vodou proteklých konstrukcí to bývají zbytky po oxidaci kovů z konstrukce stropů, prosákne i dehet z komínů postižených nedokonalým spalováním. "Velmi špatně se přemalovávají ale i mastnoty, které vznikají hlavně v kuchyních, a to nejvíce tam, kde se vaří na plynu.
S malováním nespěchejte
Je důležité nechat skvrny vyschnout alespoň tři týdny, aby ve struktuře zdi nezůstala žádná vlhkost. Pak je možné se rozhodnout, zda je poškození staré malby tak velké, že bude třeba škrábat, anebo je možné použít přímo speciální nátěr. Šanci vyhnout se škrábání mají ti, kdo mají starých nátěrů na stěnách málo a ani při aplikaci barvy nehrozí loupání starých vrstev.
Po namočení se skvrny ještě zvýrazní. Natřete všechna poškozená místa.
V opačném případě je třeba podstoupit martyrium škrábání. Malíři k zakrytí skvrn používají barvu Remal Flek-stop. "Je to vodou ředitelná akrylátová barva, kterou lze nanášet na rozdíl od jiných i velkou malířskou štětkou. To se hodí při malování velkých ploch. V našem případě si ale vystačíme i s malým štětcem. Co je ale podstatné - s barvou se snadno pracuje, rychle schne a nezapáchá," popisuje Miroslav Koubek své důvody pro výběr speciální barvy.
Ačkoliv se v oficiální specifikaci připouští aplikace i válečkem, malíři doporučují nanášet Flek-stop raději štětcem nebo štětkou. "Váleček vždycky mívá tendenci nabalovat na sebe staré nátěry, štětkou naopak barvu do stěny pěkně vetřete," vysvětlují. U poškozených starých nátěrů a množství starých vrstev se zvětšuje riziko, že je váleček strhne.
V našem případě, kdy se škrábalo, by to sice bylo možné, ale kvůli malé ploše skvrn bylo zbytečné špinit ho.
Štětec vymyjte teplou vodou ihned po použití Akrylátové barvy utírejte hned začerstva, později se špatně odstraňují
Jako u všech akrylátových barev se doporučuje štětec po použití co nejdříve vymýt vlažnou vodou. Kdo na něm nechá barvu zaschnout, může ho vyhodit. To se ostatně týká obecně veškerého čištění skvrn po malování tímto typem barev. Otřít je třeba nejen podlahy, stejně svižně vložte do pračky i oblečení, kterým jste se nedopatřením opřeli o čerstvě vymalovanou stěnu.
Mezi natíráním dvou vrstev Flek-stopu můžete ještě dočistit zbytky nerovností
Flek-stopem jsme pro jistotu malovaji dvakrát - po prvním nátěru jsme ještě dorovnávali drobné nerovnosti stěrkou, aby byl strop ideálně hladký. Po zaschnutí druhé vrstvy jsme strop přemalovali běžnou barvou, Flek-stop je totiž lesklý a není určen k použtí jako vrchní vrstva.
Není vhodné vymalovat jím celou místnost - zabrání sice prostupu skvrn, daní za to je ale menší prodyšnost než u běžné malířské barvy. A nebylo by vhodné místnost "uzavřít". V praxi se to proto dělá tak, že se speciálním nátěrem přetře jen skvrna a celá plocha se pak po zaschnutí maluje se zbytkem místnosti.